POLITIKA spo-konf
SPO КRUŠEVAC: GLAVNI PRIORITET OTVARANJE NOVIH RADNIH MESTA I BOLJI STANDARD GRAĐANA

Srpski pokret obnove se zalaže za nastavak sprovođenja reformi i svih mera koje vode ubrzanju evropskih integracija, jer je to uslov za dalje snaženje Srbije u političkom, ekonomskom i svakom drugom pogledu.
Za razliku od politike udaljavanja od evropskih vrednosti koja je devedesetih godina prošlog veka proizvodila siromaštvo, hiperinflaciju, bedu i gurala nas u izolaciju i poraze, sadašnja državna politka koja za strateški cilj ima pridruživanje Srbije porodici uređenih evropskih država svakim danom nas jača i čini sposobnijim da se uspešno suočavamo sa svim izazovima pred kojima se naše društvo nalazi, te doprinosi našoj većoj političkoj i ekonomskoj stabilnosti.
Srpski pokret obnove zato snažno podržava nastavak evropskih integracija, jer Srbija ne samo da ima ogromnu podršku Evropske unije da u svim oblastima bude moderno uređena, već i zato što su kompanije iz EU ubedljivo najveći investitori u Srbiji, ali i donatori velike bespovratne pomoći kroz čitav niz razvojnih projekata.
Oko 75 odsto investicija u Srbiji dolazi iz zemalja Evropske unije, a otprilike isti toliki procenat novozaposlenih radnika u Srbiji je posao pronašao upravo u firmama koje nam dolaze iz tih država. Na Zapadnom Balkanu je u prethodnom periodu zabeležen i porast stranih direktnih investicija za 20 odsto, dok je u zemljama centralne i istočne Evrope registrovano njihovo smanjenje za oko 18 procenata.
Treba istaći da su investicije veoma važne za razvoj domaće privrede, zato što sa njima dolazi i savremena tehnologija.
Кad se radi o investitorima iz zemalja Zapada, u tim državama postoje tačno definisani socijalni standardi, te se primenjuju konkretni socijalni modeli i naši radnici imaju mogućnost da se, uvezani u okvire evropskih sindikata, sa njima izbore da to što tamo dobijaju radnici imaju i ovde.
U Srbiji je za 10 godina uloženo oko 25,8 milijardi evra, trgovina je udvostručena, dok je izvoz uvećan za 60 odsto u sve zemlje sveta.
Izvoz u zemlje EU je oko 66 odsto, u zemlje CEFTA-e 21 odsto, a u Rusiju, koja je na trećem mestu, varira između pet i šest odsto na godišnjem nivou.
Podaci jasno ukazuju da je, bez ikakve dileme, već godinama Evropska unija najveći investitor u Srbiji, najveći donator i najveći trgovinski partner Srbije.
Srpska ekonomija je tokom cele prošle godine beležila rast i nakon završenog prvog meseca u 2019. godini možemo reći da se taj trend nastavlja. Suficit u budžetu u prvom mesecu ove godine je tri puta veći od očekivanog (umesto planiranih 7,8 milijardi dinara viška /što je oko 65 miliona eura/, mi imamo 23,6 milijardi dinara suficita).
Srpski pokret obnove Кruševac smatra naročito važnim što i grad Кruševac prati pozitivan ekonomski trend koji postoji na državnom nivou. Naglašavamo da je ovogodišnji budžet Кruševca razvojni, da je veći od prošlogodišnjeg za oko 6%, te da je više od milijardu dinara, odnosno čak trećina sredstava u njemu predviđeno za investicije, zahvaljujući čemu možemo da još više novca ulažemo u razvoj svih naseljenih mesta na teritoriji Кruševca.
Posebno ističemo da je nastavak ulaganja u infrastrukturu preduslov za dalji razvoj grada i stvaranje maksimalno povoljnog ambijenta za dolazak novih stranih investitora na čijem će se dovođenju i cele ove godine predano raditi, kako bi čitav grad bio još više upošljen, sa ciljem da se poveća broj novih radnih mesta i poboljša standard građana, što je naš glavni prioritet u 2019. godini.
Grad Кruševac će u ovoj godini nastaviti i na realzaciji velikih projekata koji su od najvećeg značaja za naš grad – pre svega velikim zahvatima na saobraćajnoj infrastrukturi, na rekonstrukciji i racionalizaciji javnog osvetljenja, sa radovima na odvođenju i prečišćavanju otpadnih voda – gde će se završiti izgradnja kolektora, kao i fabrika za prečišćavanje otpadnih voda.
Naročito važnim smatramo nastavak proširenja vodovodne mreže, te je tako u ovoj godini predviđena izgradnja više rezervoara, crpnih i hidroforskih stanica u brojnim seoskim naseljenim mestima, te završetak izrade kompletne nedostajuće infrastrukture za potrebe vodosnabdevanja seoskih naselja koja do sada nisu bila priključena na sistem Ćelije. Nakon obimnih radova u prošloj godini, krajem kalendarske 2018. godine snabdevanjem vode sa jezera Ćelije je bilo obuhvaćeno 65 naselja, a već u prvim nedeljama ove godine radi se na dovođenju vode u još 14 naselja. Ovom dinamikom sigurno će biti ispunjen plan da do kraja 2019. godine 94% domaćinstava sa teritorije grada Кruševca bude snabdeveno zdravom pijaćom vodom sa velikog akumulacionog jezera.

Кruševac, 6.2.2019. Informativna služba Gradskog odbora SPO Кruševac

About the author

Related Post

Leave a comment

Arhiva
ARHIVA
Izrada sajta i hosting: Hosting - Srbija

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com